KRAKÓW UL. CYSTERSÓW 9
Administracja budynku

Kontakt telefoniczny
12-295-05-51


e-mail
kontakt@biurowiec-archetura.pl

informacje na temat wystaw
znajdują się na podstronie
wystawy
 

Wkrótce otwarcie wystawy Jacka Sroki w Archeturze

Wydarzenia » Wkrótce otwarcie wystawy Jacka Sroki w Archeturze

2015-04-08 19:13

Ostatni etap przygotowań do wystawy dobiega końca. W czasie trwania ekspozycji tj. od 17.04 do 17.07.2015 r. w atrium biurowca „Archetury” pokazanych zostanie ponad siedemdziesiąt obrazów autorstwa Jacka Sroki. Prace, najczęściej wielkoformatowe, pochodzą z ostatnich trzydziestu lat.

 

O przestrzeni wystawy mówi Jacek Sroka:
„Znalazłszy się w takim wnętrzu, malarz poczuł się „połknięty”, jak Jonasz w brzuchu Lewiatana, poczuł niepokój, jaki rodzi się na styku własnego z obcym.”

 

O tym aspekcie Urszula Kozakowska - Zaucha w katalogu wystawy pisze:
„Nowoczesna, elegancka forma biurowca, która jak podkreśla jego projektant jest po części inspirowana archaicznym budownictwem Egiptu i Meksyku, a konkretniej architekturą Majów i zderzona z europejskim modernizmem zaintrygowała artystę, a jej centralne miejsce – monumentalne atrium skojarzyło się z brzuchem morskiego potwora. Olbrzymia przestrzeń to z jednej strony idealne miejsce ekspozycyjne, a równocześnie wyzwanie dla artysty mającego możliwość prezentacji swoich prac w tak oryginalnej przestrzeni, nieustannie tętniącej życiem i pełniącej różnorakie funkcje. To wyzwanie dla sztuki.”

 

Jako zwiastun wystawy, jeszcze w styczniu zostały powieszone 3 duże obrazy, obok których nie można było przejść obojętnie. O koncepcji wystawy artysta :
„Prologiem wystawy stały się trzy obrazy powieszone „na próbę”, kilka miesięcy wcześniej:„Dziewięciu mistyków” ( 1999 ), „Ptaki” ( 2003 )i „Mały mąż” ( 1989 ). Wokół tak zarysowanych wątków chciałem rozbudować narrację wystawy. Ale, jak bywa, okoliczności zewnętrzne ( a ściślej wewnętrzne, bo przecież wnętrze Archetury ) pociągnęły mnie najpierw w kierunku prac największych, jak, prawie jedenastometrowej długości, „Obrazek więzienny” (1987 -1988 ).Rzadko albo wcale nie pokazywanych.Z pewnym zdumieniem zauważyłem, że spektrum znaczeniowe wystawy rozciąga się i rozszerza, jakbym chciał pokazać ważne dla mnie tematy, sposoby i problemy. Zaczynając choćby od „Odejścia duszy” (1989 ) przez „Wnętrze z deskrypcją” ( 1994 ) „Straż nocną” ( 2005 )aż po „Ostatnią rundę Yukio Mishimy” z 2015 roku.”

 

Urszula Kozakowska - Zaucha:
„W tym "brzuchu" Lewiatana Jacek Sroka eksponuje monumentalne, pełne rozmachu, barw, form i pytań malarstwo; niezwykle ekspresyjny obraz świata, który współgra z wyważoną architekturą i w kontakcie z nią nabiera nowych treści. Równocześnie ekspozycja stanowi swoistą retrospekcję twórczości Jacka Sroki i powrót do malarskiej przeszłości.”

 

Serdecznie zapraszamy na widowiskowe otwarcie 17.04.2015 o godz. 19.00. Już można zgłaszać chęć uczestnictwa w otwarciu wystawy na Facebook'u.

 

Wydarzenie uświetnione zostanie występem wirtuozów akordeonu - zespołu Motion Trio, a także artystycznym wykonaniem tekstów, które zaprezentuje aktorka Starego Teatru p. Monika Jakowczuk.

 

Partnerem medialnym wydarzenia i całej wystawy jest Gazeta Wyborcza

 

Zapraszamy na funpage wydarzenia: Jacek Sroka. Obrazy w brzuchu Lewiatana

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com
 

Komentarze